Українці продовжують покидати країну, і цей процес, згідно з прогнозом НБУ, триватиме ще цього і наступного року. Експерт у сфері міграційної політики Андрій Гайдуцький в інтерв'ю ZN.UA розповів, чому це відбувається та які чинники змушують наших співгромадян залишатися за кордоном.

Гайдуцький виділив дві основні групи причин — макрочинники та мікрочинники.

Макрочинники. Перш за все, це велика різниця в оплаті праці між Україною та країнами, куди мігрують українці. Наприклад, у Польщі зарплата у чотири рази вища, у Британії — в сім, у Німеччині — вісім, а в США — у 12 разів. Це стимулює людей шукати роботу за кордоном, де їхні зусилля оплачуються значно краще.

Заробітчани, фото: скріншот з відео
Заробітчани, фото: скріншот з відео

Крім того, багато країн продовжують надавати підтримку новоприбулим українцям. Вони скорочують допомогу для тих, хто приїхав кілька років тому, і переспрямовують її на нових мігрантів. Це створює додаткові стимули для виїзду і адаптації на новому місці, адже підтримка стає вагомим фактором для тих, хто шукає стабільність.

Популярні новини зараз
Гороскоп на 21 листопада для всіх знаків Зодіаку: час покінчити з мотлохом у голові та справах настав Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати По 3600 грн на руки три місяці поспіль: кільком категоріям українців виплатять допомогу
Показати ще

Мікрочинники. Тут значну роль відіграють фактори, пов'язані з внутрішньою ситуацією в Україні:

  • Активізація воєнних дій у східних регіонах.
  • Періодичні перебої з електропостачанням, які ускладнюють життя багатьом українцям і змушують їх шукати кращі умови для роботи та життя за кордоном.

    Заробітчани. Фото: Запорізькі вісті
    Заробітчани. Фото: Запорізькі вісті
    Заробітчани. Фото: Запорізькі вісті

На думку експерта, країни ЄС не зацікавлені в поверненні українців додому, оскільки вони допомагають їм вирішувати важливу проблему — дефіцит робочої сили. Ця проблема виникла через низьку народжуваність, міграцію власних громадян та зростання частки населення похилого віку.

Наприклад, Чехія щороку втрачає 230 мільярдів крон, або 4,5% ВВП, через нестачу робочої сили. Подібна ситуація склалася у багатьох країнах Європи, де українські працівники стали невід'ємною частиною ринку праці. Тому українців у цих країнах називають "манною небесною", яка стабілізує ринок праці.

Не менш привабливими для українців є США та Канада, які за три роки повномасштабної війни вже залучили понад 800 тисяч українців. Там умови інтеграції часто є простішими, ніж у ЄС, що робить ці країни привабливими для мігрантів.

Заробітчани, фото: скріншот з відео
Заробітчани, фото: скріншот з відео

Андрій Гайдуцький підкреслив, що українські біженці перебувають лише на початку свого міграційного циклу. Хтось із них розпочав навчання, інші знайшли роботу або збирають кошти для майбутнього бізнесу в Україні. Тому повернення на Батьківщину наразі суперечить економічній логіці.

"Це так само, як запропонувати вагітній на першому триместрі народжувати. Українські біженці зараз знаходяться на початку свого міграційного циклу, який зазвичай триває від 3 до 15 років, залежно від цілей людини", — пояснює експерт.

Якщо Україна не зможе запропонувати конкурентні умови для своїх громадян, такі як вища оплата праці та стабільні умови життя, варто очікувати на подальший відтік населення. Це може створити додаткові проблеми для української економіки та соціальної сфери, а країни Заходу, навпаки, отримають нові робочі руки та споживачів, що допоможе їм подолати демографічні виклики.

Нагадаємо, Польша не хоче підтримувати українських біженців: виживати стане складніше

Раніше ми розповідали, що безкоштовного житла більше не буде: європейська країна позбавляє пільги

Також, 1000 євро за рік роботи: українців заохочують шукати роботу