Уявіть ситуацію: ви чесно працюєте, але роботодавець затримує виплату вашої зарплати. Або ж ви звільнилися, але грошей так і не отримали. Українське законодавство передбачає не лише захист працівників у таких випадках, але й компенсацію за прострочення виплат, якщо затримка перевищує місяць.

Згідно із Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати" №2050 від 19.10.2000 р., працівники мають право на відшкодування суми втрат, зумовлених затримкою. Компенсація нараховується з урахуванням індексу споживчих цін (ІСЦ).

зарплата
зарплата

Розмір компенсації залежить від рівня інфляції за час, протягом якого не було здійснено виплату. Для розрахунку потрібно:

  1. Визначити період невиплати (місяць виплати до розрахунку не враховується).
  2. Розрахувати ІСЦ:
  • Помножити інфляційний відсоток на кількість місяців невиплати.
  • Поділити цей показник на 100.
  • Помножити результат на суму невиплаченого доходу.

Компенсацію можна отримати за такі категорії виплат:

Популярні новини зараз
"Нафтогаз" висунув вимогу всім споживачам: на виконання кілька днів Гороскоп на сьогодні 2 квітня: яким знакам Зодіаку краще не ризикувати у середу Пенсіонерам виплатять чималі гроші: майже на 3200 грн більше На плечі українців можуть лягти чужі борги за комуналку: коли це можливо
Показати ще
  • Пенсії та соціальні виплати, включаючи допомогу для осіб з інвалідністю, сімей з дітьми, виплати по вагітності, тимчасовій непрацездатності тощо.
  • Стипендії та заробітна плата.
  • Компенсація втрати працездатності, пов’язаної з нещасними випадками на роботі або професійними захворюваннями.

Якщо ваша зарплата чи інші доходи були затримані, ви маєте повне право на відшкодування втрат. Важливо своєчасно звернутися до роботодавця або відповідних органів, зафіксувати факт невиплати і розрахувати компенсацію.

Наприклад, якщо у листопаді 2024 року вам виплатили зарплату за липень 2020 року, розрахунок компенсації буде здійснений із врахуванням інфляції за ці чотири роки.

Нагадаємо, стаж, індексація та бюджет: чим пенсійна реформа 2025 року "погіршить життя українців"

Раніше ми розповідали, що пенсійний стаж: як «купити» недостаючі роки для пенсії

Також, нове зростання тарифів може торкнутися всіх мешканців України