До 2030 року система вищої освіти в Україні зазнає значних змін. Міністерство освіти і науки працює над реформою, яка передбачає трансформацію мережі закладів вищої освіти (ЗВО) та їх поділ на три основні типи.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЦе дозволить уніфікувати українську систему освіти відповідно до стандартів Європейського Союзу, повідомляють в інтерв’ю “Дзеркалу тижня”.
Скорочення кількості університетів
Наразі в Україні діє 151 державний та 90 приватних університетів. За словами заступника міністра освіти і науки Михайла Винницького, ця кількість буде зменшена до сотні, щоб підвищити якість освіти та оптимізувати ресурси.
Три типи університетів
-
Класичні університети – це заклади з широким спектром спеціальностей, зокрема гуманітарних, соціальних та природничих наук. У таких університетах розвивається потужна наукова інфраструктура. Приклади — медичні факультети чи інститути, які можуть працювати автономно. В найуспішніших класичних університетах більшість студентів – магістри та аспіранти.
-
Прикладні університети – орієнтовані на співпрацю з бізнесом та розвиток дуальних програм. Основний акцент робиться на прикладних дослідженнях, що сприяє інтеграції студентів у ринок праці.
-
Світоглядні академії – це заклади, які фокусуються на формуванні критичного мислення, творчих та світоглядних компетентностей. Наприклад, це можуть бути академії Liberal Arts, художні чи музичні заклади. Їхня основна мета – підготовка бакалаврів із широким світоглядом.
Особливості реформи
Як зазначив Винницький, немає сенсу об'єднувати вузькоспеціалізовані заклади, такі як консерваторії, з університетами. Їхнє завдання – зосереджуватися на вузьких дисциплінах. При цьому університети, що пропонують міждисциплінарну освіту, зможуть задовольнити потреби суспільства в підготовці фахівців із різностороннім світоглядом. Приклади таких підходів демонструють Острозька академія, Києво-Могилянська академія та Український католицький університет.
Ця реформа має зробити вищу освіту в Україні якіснішою, конкурентоздатною та більш пристосованою до потреб сучасного світу.
Раніше ми повідомляли, сучасна профорієнтація у школах: якою вона має бути та що мають знати батьки?
Українцям оплатять навчання у вишах, але є умови: які професії можна здобути державним коштом - детальніше на Знай.ua.
Нагадаємо, майбутнім студентам доведеться попотіти: оголосили нові правила вступної кампанії-2025.