Пенсіонери в Україні зобов’язані повідомляти Пенсійний фонд про своє працевлаштування або звільнення з роботи. Це важливо для коректного нарахування пенсій та уникнення незаконних виплат.

Чому потрібно повідомляти про зміну статусу "працюючий" чи "непрацюючий"?

Якщо пенсіонер знайшов роботу або звільнився, він повинен повідомити Пенсійний фонд протягом 10 днів. Ця вимога закріплена в Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У разі ігнорування або несвоєчасного інформування про зміну статусу, можуть виникнути ситуації, коли Пенсійний фонд нараховуватиме кошти, які пенсіонер не мав отримувати. Такі кошти доведеться повертати.

Пенсіонер з грошима в руках
Пенсіонер з грошима в руках

Якщо ж пенсіонер звільнився, він має право на додаткові надбавки, які надаються тільки непрацюючим особам. Наприклад, при звільненні перераховують пенсію з урахуванням підвищеного прожиткового мінімуму. Це означає, що пенсіонери, які більше не працюють, можуть отримати вищі виплати.

Популярні новини зараз
Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус "Ощадбанк" блокує пенсійні картки: хто може втратити останні копійки Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу
Показати ще

Що робити підприємцям-пенсіонерам?

Пенсіонери, які були зареєстровані як підприємці, але не мали доходу, все одно вважаються працюючими до моменту офіційного припинення підприємницької діяльності. Для того щоб вважатися непрацюючим пенсіонером, потрібно подати відповідні документи про припинення діяльності як ФОП.

Пенсіонер. Фото: скрін youtube
Пенсіонер. Фото: скрін youtube

Як повідомити Пенсійний фонд про зміну статусу?

Щоб інформувати Пенсійний фонд про початок або припинення роботи, потрібно подати заяву разом із підтверджувальними документами. Це можуть бути:

  • наказ або розпорядження про прийняття на роботу чи звільнення;
  • записи у трудовій книжці;
  • цивільно-правовий договір, якщо робота за ним.

Заяву можна подати особисто або онлайн. Для цього можна скористатися порталом електронних послуг Пенсійного фонду або державним порталом "Дія", де потрібно використати електронний підпис.

Така система дозволяє пенсіонерам легко і швидко інформувати про зміни у своєму статусі, щоб отримувати коректні виплати від держави.

Раніше ми повідомляли, пенсія за віком чи за інвалідністю, що вигідніше?

Виплати пенсій можуть призупинити- детальніше на Знай.ua.

Нагадаємо, пенсія відкладається, хто не вийде на заслужений відпочинок?